آیت الله سید علی آقا قاضی مصداق بارز حیات طیبه بود

رئیس بنیاد حکمت صدرا گفت: آیت الله سیدعلی آقا قاضی مصداق بارز حیات طیبه بود و زندگی شایسته انسانی را به عنوان یک الگو در زندگی خود متبلور ساخت.

آیت الله "سید محمد خامنه‌ای" روز دوشنبه در کنگره بزرگداشت آیت الله سیدعلی آقا قاضی در تالار وحدت دانشگاه تبریز افزود: معنای زندگی اگر در چارچوب حیات متعارف بشری باشد در حقیقت بعد حیوانی را در بر می گیرد که معنای خاصی ندارد و حیات حیوانی همان حیات جسمانی در مقابل حیات انسانی است که اکنون همگان دارای آن هستند، اما باید دانست که این نوع حیات شایسته انسانی که خلیفه‌الله نامیده شده است، نیست.

وی گفت: حیات انسانی در حقیقت سلوک است به معنی اینکه انسان از جایی به مقصدی می رسد، اما این حرکت، حرکتی روحانی است که مصداق بارز آن رسیدن به مراتب بالای روحانی و عرفانی است.

وی ادامه داد: فقاهت به دنبال آن است که بیان کند وظیفه ما در برابر خود، دیگران و خداوند متعال چیست، اخلاق نیز مافوق روابط روزمره عطرانسانی را در جامعه منتشر می کند، انسانیت در اخلاق تجلی می یابد، همچنین معرفت ظرفیتی برای تربیت بزرگانی چون مرحوم قاضی محسوب می شود.

مرحوم قاضی فردی بود که به دعوت و پیام حق لبیک گفته بود و با تمام توان در تهذیب نفس کوشید و به معرفت الله رسید که از ثمرات و برکات وجوی آن عارف وارسته شاگردان بزرگ ایشان است که جهان اسلام درخشیده‌اند.

گفتنی است، کنگره برزگداشت سیدعلی آقا قاضی طباطبایی امروز و فردا با سخنرانی اساتید برجسته حوزوی و قرائت مقالات برگزیده در تالار وحدت دانشگاه تبریز در حال برگزاری است.

 

 

دانلود خبرنامه

پخش آنلاین کنگره

 
 سابقه سجل احوال آیت الله قاضی

نجف الاشرف

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک نمایید

وادی السلام

کاربران آنلاین

 10 مهمان حاضر